MONA - ÉLET AZ ÉTELALLERGIÁVAL - SEGÍTSÉG A TÁPLÁLKOZÁS ÚTVESZTŐJÉBEN

ételallergia, diéta, helyes táplálkozás, tanácsadás, receptek - ötletek a diéta betartásához

Vérszegénység – anaemia

 

verszeg4.jpg

 

A vérszegénység nagyon sok embert érint, köztük engem is..

Sajnos megtapasztaltam nagyon a rossz oldalát, és társbetegségeket kaptam mellé.

De nézzük is meg , beszéljük át, mi is konkrétan , mik a tünetei a vérszegénységnek.

A vérszegénység az összes vérbetegség közül a leggyakoribb, ennél a betegségnél az oxigént szállító hemoglobin mennyisége csökken a vérben, elég sok fajtája van, pl. : vashiányos vérszegénység, megaloblasztos vérszegénység,sarlósejtes vérszegénység……..

 

verszeg2.jpg

Több tünete is van , de minden fajtához csatlakozik még egy vagy két tünet, és ez alapján tudják beazonosítani.

Tünetek:

Szívdobogás

Szédülés

Fáradság

Légszomj

Étvágytalanság

Emésztési zavarok

Látászavarok

Sápadtság

Mellkasi fájdalom

Súlyos esetekben bokaduzzanat

 

A vérszegénység elég lassan alakul ki, és komoly,súlyos tüneteket nem okoz, így nehezen lehet észrevenni, viszont vannak megbízható,konkrét jelek, amik a gyanút felvetik.

A tünetek súlyossága és típusa, függ a vérszegénység kialakulásának sebességétől, okától és a beteg életkorától.

A vérszegénység egyik úgymond alap tünetei  a fáradékonyság, fázás, látási zavarok, fejfájás, ájulás. Tehát ebből általában egyből az első jel, hogy az illető esetlegesen vérszegény.

A vashiányos vérszegénységre elsősorban a száraz, viszkető bőr, törékeny köröm, nehezen gyógyuló seb, nyelés közben jelentkező fájdalom jellemző.

A kórházba kerülő emberek 20-40 % általában vérszegény.

A betegség létrejöhet a vörösvértestek csökkent képződése, vagy fokozott  pusztulása, megrövidült élettartalma, valamint vérvesztés miatt.

Az aplasztikus anaemia – nál a csontvelő olyan mértékben betegszik meg, hogy képtelen megfelelő mennyiségű vörösvértest és más sejtek képzésére. Ezt a típust kiválthatják bizonyos gyógyszerek, mérgező anyagok,vírusfertőzés, de sok esetben a kiváltó ok nem tisztázható.

A vérszegénységnek vannak speciális fajtái is, ekkor az oxigénszállító molekula, a hemoglobin mennyisége vagy minősége nem megfelelő. Ebbe a fajtába sorolható  a sarlósejtes vérszegénység.

Anaemia létrejöhet vérveszteség folyamán is. Ilyenkor nem nagy mennyiségű vérveszteségről van szó, hanem folyamatos , kis mennyiségű vérzésről, ezt nem is mindig vesszük észre.

Nőknél pl. az erős és hosszan tartó a havi ciklus.

Gyógyszerek is okozhatnak vérvesztést ezek pl. szteroid tartalmú gógyszerek, aspirin, syncumar.

A kezelés:

A vérszegénység nem önálló betegség, tehát a hátsó okokat kell felkutatni.

Általában egy egyszerű vérvétel elegendő a diagnózishoz, és a típus megállapításához. Ha rejtett vérveszteségről van szó, akkor fel kell kutatni a vérzés forrását. Ilyenkor általában gyomor és vastagbéltükrözést csinálnak, illetve urológiai és nőgyógyászati vizsgálatok jöhetnek szóba.

A vérszegénység kezelésében , elsődleges az ok megszüntetése: a vérzésforrás felszámolása, a sejtkárosító gyógyszerek, az alkohol elhagyása, a fertőzések kezelése, illetve vas, b12 vitamin és folsav pótlása.

A vaspótlás tabletta formában történik, általában 3 hónap után kontroll, de a tabletta szedését nem javasolt 6 hónapig abba hagyni. A bevitt vas miatt a széklet általában fekete lesz, illetve székrekedés, vagy hasmenés, étvágytalanság is felmerülhet.

A vaspótlás ideje alatt érdemes pár dolgot mellőzni, hogy a vas felszívódása tökéletes maradjon, ilyen pl: tea, savcsökkentő gyógyszerek. Viszont van ami elősegíti a felszívódást, ilyen pl. a C vitain, vagy a gyümölcsök.

A folsav pótlás szintén tabletta formában történik, emellett fontos a megfelelő táplálkozás, friss zöldég , friss gyümölcs bevitele a szervezetbe, ugyanis a folsav hőérzékeny és főzéskor elbomlik.

A B12 vitaminhiány okozta vérszegénység esetén, az előzőekben felsorolt tüneteken kívül, igen súlyos idegrendszeri tünetek is felléphetnek, ezért nagyon fontos az egész életen át tartó vitaminpótlás.

 

verszeg1.gif

A vérszegénységben hasznos táplálkozás:

Mind a növényi , mind az állati eredetű táplálékokban megtalálható a vas…A vas, ami vérképző.

Lehetőleg minden főétkezés tartalmazzon húst, belsőséget, húskészítményt.

Minden étkezés tartalmazzon C vitamint : narancs, citrom, lime, grapefruit, paprika

Figyeljünk a fitát tartalmú nyersanyagok felhasználását mérsékeljük.

Kávé , tea fogyasztását mellőzzük.

Ami igazán figyelemre méltó , és nem szabad elmenni mellette, hogy hogyan szívódnak fel.. Mí g a növényi és állati eredetű ételekben megtalálható a vas, de más a felszívódásuk. A növényinél kb 3-5 % szívódik fel , míg az állati eredetűnél 15 %.

Az egyik legnagyobb növényi vas forrás a sóska , spenót. Ezek közel 5 % ot tartalmaznak, de a hasznosulásuk mégsem a legjobb az oxálsav tartalma miatt.

Az állati eredetűnél a más az ami a legtöbb vas forrást adja, mégis heti egy alkalomnál többet nem ajánlatos a heti étrendünkbe beiktatni.

A növényi táplálékok közül a zöld színű és vörös,piros színű gyümölcsök,zöldségek nagyon jók, illetve vörös húsok, máj, belsőségek.

verszeg3.jpg

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 60
Tegnapi: 68
Heti: 176
Havi: 989
Össz.: 151 480

Látogatottság növelés
Oldal: VÉRSZEGÉNYSÉG
MONA - ÉLET AZ ÉTELALLERGIÁVAL - SEGÍTSÉG A TÁPLÁLKOZÁS ÚTVESZTŐJÉBEN - © 2008 - 2024 - monakiss.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »